Mohu pracovat jako průmyslový inženýr?

18.12.2019

Již delší dobu přemýšlím o možnosti spolupráce s consultingovou firmou. Vaše internetová prezentace mě velmi zaujala. Myslím, že bych svými znalostmi mohl naplnit roli konzultanta juniora a naše případná spolupráce by byla přínosem pro obě strany. Byla by zde tato možnost? 

Těší mne Váš zájem. V zásadě naše spolupráce není vyloučena, domnívám se ale, že nejdříve je nutné, abyste získal vlastní zkušenosti z průmyslu. Najděte si práci někde ve výrobní firmě a naučte se "od píky" používat a prosazovat to, co jste se naučil. Když Vás to neodradí, mohl byste být vhodným kandidátem.

Zároveň se naučíte jednat s lidmi nikoli v akademické, ale té nejpraktičtější rovině. Tím získáte sebedůvěru, prokážete schopnost balancovat na hraně mezi přiměřenou improvizací a prosazováním ověřených metodických postupů, naučíte se získávat lidi na svou stranu, naučíte se využívat jejich schopnosti pro společný cíl.

Jsem průmyslovým inženýrem na volné noze. Každý v této situaci "jede na sebe" a musí obstát u klientů, z kteří neprominou ani nejmenší zaváhání. Taková práce vyžaduje plné nasazení, rozsáhlé znalosti metod, velmi slušnou praxi v průmyslových firmách, zázemí v rodině a technické vybavení - auto, slušný notebook, dataprojektor, foťák nebo kameru. A nakonec také finanční polštář, aby člověk nebyl závislý na pravidelném příjmu.

Sám jsem s průmyslovým inženýrstvím začínal v době, kdy jsem měl za sebou šestnáctiletou stáž v průmyslu a věřte mi, že moji klienti to mnohokrát ocenili. Budete-li na sobě cíleně pracovat, můžete být "v použitelném stavu" mnohem dříve.