Výroba dehydratovaných a předpřipravených potravin
Výchozí stav
Klient požadoval zvýšit metodou Rychlé změny (SMED) kapacitu baličky BTH 132-1 omezením ztrátových časů při přechodu z jednoho výrobku na druhý. Okolností typickou pro potravinářství je to, že při změnách výroby je nejdelší operací čištění a sanitace pracoviště. Tyto aktivity je obvykle možné značně zefektivnit a tím zkrátit dobu změny, což se v průběhu projektu potvrdilo. V tomto případě jsme navíc zpracovali 3 varianty procesů pro pro různý počet nasazených pracovníků.
Obecný postup zkracování změn výroby je znám mnoho desetiletí. Pro mne je výhodou vlastní zcela nová metodika, kterou běžně zkracuji procesy o 30 až 50%.
Záznam a analýza procesu
Prvním krokem byl samozřejmě záznam původního procesu na video.
Dalším krokem bylo ustavení týmu pracovníků, ve kterém měli účast především seřizovači, operátoři a údržbáři. Tým pod mým vedením velmi podrobně analyzoval záznam procesu, identifikoval příležitosti pro zlepšení a hledal technická a organizační řešení nalezených problémů. Náměty byly z oblasti racionalizace čištění, koordinace prací jednotlivých pracovníků, usnadnění montáže výměnných dílů a zrychlení seřizování.
Syntéza ideálního procesu a standardizace
Následovala syntéza tzv. ideálního procesu, který je "polotovarem" pro vytvoření konečného, nového procesu. - standardu. Dalším krokem bylo zpracování variant změny výroby pro případy, kdy kapacita linky nemusí být zcela naplněna a změna se proto provádí v menším obsazení. Tyto varianty vytvářím již vlastní, čistě počítačovou metodou, kterou šetřím práci týmu při velmi vysoké hodnověrnosti "vypočítaných" standardů.
Výsledek projektu
Výsledek práce týmu - zkrácení procesu na 38% - nebyl v mé praxi nijak ojedinělý. Zákazník jako obvykle obdržel tzv. "jízdní řád" - standard, podle kterého pracovníci novou podobu změny výroby úspěšně vyzkoušeli.
Praktické ověření a rozšíření
Klient zavedl nový proces již samostatně:
- realizoval většinu navržených technických opatření,
- zacvičil podle nového standardu pracovníky obsluhující stroj v dalších směnách
- nový způsob změny výroby zavedl i na dalších výrobních linkách,
- upravil provozní časové normy tak, aby stimulovaly všechny týmy k dodržování nového způsobu provádění změn výroby.
Celý projekt trval zhruba 2 měsíce a vyžádal si externí podporu v rozsahu 3,5 dne.
.